دوشنبه ۲۶ آذر ۹۷ - December 17, 2018

کدخبر : 855
یکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۲ - ۱۳:۱۲

نامه انجمن دوستداران مسجدسلیمان به وزیر راه در خصوص آزاد راه مسجدسلیمان-اهواز

وزیر محترم راه ،مسکن و شهرسازی

 با سلام:

 موضوع: مقایسه فواصل جاده ای دو طرح: الف- طرح راه و ترابریمسجدسلیمان

۲- طرح انجمن دوستداران مسجدسلیمان، در رابطه با فواصل جاده ای آزاد راه  اهواز – مسجدسلیمان و مزایای دیکر جاده میانبر در بخش دوراهی نفت سفید تا مرکز شهر مسجدسلیمان و مناطق دیگر

 بعد از متجاوز از یکصد سال از احداث راه مسجدسلیمان به اهواز از طرف شرکت نفت ایران و انگلیس بطول ۱۴۱ کیلومتر از مرکز شهر مسجدسلیمان تا دروازه مسجدسلیمان در اهـــــــواز.

و بعد از یک قرن مشلات در رفت و آمد های و علاوه بر صرف میلیاردها لیتر سوخت اضافه و وقت مردمی و تصادفات فراوان که منجر به خسارات ، مجروح و کشته شدن تعداد زیادی از مردم بیگناه گردید.

اخیراً با پیگیری ها و تلاش مردم، جاده چهار خطه در حدفاصل دوراهی نفت سفید تا مسجدسلیمان توسط مدیریت راه و ترابری استان خوزستان پیشنهاد و مسولیت آن به اداره راه و ترابری شهر مسجدسلیمان واگذار گردید.

Fمیانبر 77

 لازم به ذکر می باشد که بدترین و پر پیچ و خم ترین بخش این جاده از دوراهی نفت سفید تا مرکز شهر مسجدسلیمان امتداد دارد و بر پایه جاده ۱۰۰ ساله موجود طول آن ۷۵ کیلومتر می باشد از مجموع ۱۴۱ کیلومتری فاصله جاده موجود می باشد.

قابل ذکر است که این مسیر پر پیچ و خم ۷۵ کیلومتری در خط مستقیم ۲۷ کیلومتر می باشد، یعنی حدود یک سوم که بیشتر نظرات و اهداف میانبر شدن نیز بر این بخش جاده متمرکز می باشد.

 در نتیجه اداره راه و ترابری مسجدسلیمان طرحی در حد فاصل بین دوراهی نفت سفید تا میدان دانشگاه  بطول ۳۸ کیلومتر با احداث پل ها و تونل های  متعدد تهیه نموده است که اگر تا مرکز شهر نیز ۱۰ کیلومتر از جاده موجود پر ترافیک استفاده شود فاصله به بیش از ۴۸ کیلومتر میرسد و نتیجه آن از فاصله ۷۵ کیلومتری جاده موجود از دوراهی نفت سفید تا مرکز شهر مسجدسلیمان در کل ۲۷ کیلومتر کاسته میشود.

 در نتیجه طرح راه و ترابری فاصله ۱۴۱ کیلومتری اهواز به مسجدسلیمان به ۱۱۶ کیلومتر تقلیل میابد و کل جاده که جمعاً ۳۵ کیلومتر از جاده کاسته میشود.Naft Safid to MIS 1

 در حالیکه در این رابطه، انجمن دوستداران مسجدسلیمان طرح بسیار فنی و اقتصادی که نتیجه آن نزدیکترین فاصله از دوراهی نفت سفید به هسته مرکزی شهر مسجدسلیمان می باشد را پیشنهاد نموده است که پل ها و تونل های کمتری را میطلبد و از آنطرف فاصله دوراهی نفت سفید تا مرکز شهر مسجدسلیمان که بر پایه جاده یکصد ساله موجود که طول آن ۷۵ کیلومتر جاده پر پیچ و خم و پستی و بلندی می باشد فقط ۲۳ کیلومتر تا پل تمبی خط مستقم دارد و از این نقطه بلوار موجود نیز ۴ کیلومتر تا مرکز شهر ادامه پیدا میکند که جمعاً به ۲۷ کیلومتر میرسد و در مقایسه با جاده یکصد ساله موجود میزان ۵۱ کیلومتر کوتاهتر می شود.

 در نتیجه طرح انجمن فاصله ۱۴۱ کیلومتری اهواز به مسجدسلیمان به ۹۰ کیلومتر تقلیل میدهد.

 در نتیجه طرح انجمن دوستداران مسجدسلیمان مسیر را ۲۶ کیلومتر کوتاهتر از طرح راه و ترابری مسجدسلیمان میکند و به همان ترتیب هزینه و مشکلات بعدی کمتر می شود.

 در نتیجه  با رجوع به جداول و گزارشات پیوست جهت مقایسه این دو طرح ، ملاحظه خواهد شد که در طرح انجمن دوستداران مسجدسلیمان، فاصله اهـــواز مرکز استان خوزستان را به تمام مناطق زیر کوتاه تر میکند:

Untitled

 اهـــواز – مرکز شهر مسجدسلیمان

اهـــواز – میدان دانشگاه مسجدسلیمان

اهـــواز – سه نفت سفید

اهـــواز – سه راهی لالی

اهـــواز – شهرستان گلکیر در شرق مسجدسلیمان

اهـــواز – ایذه

اهـــواز – قلعه خواجه

ار آنجائیکه هدف از احداث جاده میانبر یا آزاد راه یا جاده چهار خطه همراه با احداث تعدادی تونل و پل های متعدد، انتخاب نزدیکترین مسیر بین ابتدا و انتهای مسیر دو نقطه مورد نظر می باشد.

در نتیجه پیشنهاد میشود:

۱- بررسی فنی و علمی دو طرح و مقایسه آنها و انتخاب گزینه بهینه

۲- از آنجائیکه تمام قرائن و شواهد دال بر نا بهینه بودن طرح اداره راه و ترابری مسجدسلیمان را میدهد، لاجرم عدم احداث این جاده در مسیر بهینه آن بعد از متجاوز از ۱۰۰ سال مشکلات سفرهای مردم و انتقال بار و مایحتاج مردم، انتخاب مسیر طولانی تر و پر هزینه تر از شرایط بهینه، قابل قبول نمی باشد و انجمن دوستداران مسجدسلیمان مصراً از دست اندر کاران میخواهد ضمن دعوت از کارشناسان انجمن نسبت به برسی طرح ها  بدون هیج گونه گذشت طرح بهینه انتخاب و اجرا شود.

 پرفسور کرمزاده

انجمن دوستداران مسجدسلیمان

پیوست ها:

جدول مقایسه مسیرهای اهواز تا مسجدسلیمان و دیگر مناطق

نقشه گوگل و بررسی مسیرهای دو طرح راه و ترابری و انجمن دوستداران مسجدسلیمان

print
نظرات بازدید کنندگان
 1. کوهیار فرزند ایران

  درود بر انجمن دوستداران ، من هم موافقم با این طرح
  ولی متاسفانه بازهم همانطور که در پست انتخاب شهردار آقای ورناصری و ادامه قوم و قبله بازی عنوان شد، اینبار هم بعضی ها دنبال رونق و از رده خارج نشدن روستاهای اجدادی خودشان هستند،
  بنظر من باید بهینه ترین و کم هزینه ترین و نزدیکترین راه انتخاب شود نه اینکه چه روستایی رونق میگیرد و چه طایفه و روستایی از مسیر دور میشود.

 2. به نفع مسجدسلیمان است که این جاده به میدان دانشگاه وصل شود نه تنبی
  تلاش برخی برای تغییر جاده دلیل دیگه ای داره و اون هم اینه که محله فامیلی شان در مسیر قرار بگیرد.

  اما همانطور که مستحضرید گسترش شهر مسجدسلیمان به سمت دوراهی لالی است و در آینده بسیاری از مناطق از جمله بی بی یان و تمبی و غیره باید تخلیه شوند.
  ضمن اینکه اتصال جاده به میدان دانشگاه باعث کوتاه تر شدن مسیر بین استانی خوزستان – بختیاری خواهد شد.

  • اما در نقشه ای که ارائه شده باز میشه به دانشگاه هم وصل بشه هم مسیر مستقیم تره و هم مسیر کوتاه تره
   ولی به هر حال ان شا… این مسیر زودتر راه بیفته که اینهمه همشهریهامون تو جاده غیر استاندارد کشته نشن حالا فرقی نمیکنه کدوم روستای اجدادی رونق بگیره

 3. این درست نیست! توی طرح حضرات یک خط صاف کشیدن(۲۷کیلومتر) به عنوان جاده پیشنهادی
  اما طرح راه ترابری رو یک خط پر پیچ و خم کشیدن!!! (۳۸ کیلومتر)
  حالا با توجه به اینکه این خط صاف ۲۷ کیلومتره! و با خط ناصاف! که ۳۸ کیلومتره فقط ۱۱ کیلومتر تفاوت داره در نتیجه وقتی واقع بینانه حساب کنیم و این جاده هم بصورت واقعی و نه یک خط صاف محاسبه بشه اون ۱۱ کیلومتر اختلاف هم از بین میره و هردو مسیر به یک فاصله خواهند شد

 4. پروفسور کرمزاده افتخار ایران است حالا که زحت کشیده این گزارش را تهیه نموده اقلا” شما هم با فونتی درشت تر این جدول را به نمایش می گذاشتید که قابل استفاده باشد . گرچه می دانم این جاده قرن ها بعد وقتی کشیده می شود که ما نیستیم و بشر وسیله ای دیگر بجای خودرو اختراع کرده که در جاده اسفالته راه نمی رود .

 5. خر همون خره فقط پالونش رو عوض می کنن
  واقعا کسی که امید داره مسجدسلیمان رونق بگیره زهی خیال باطل در سر داره
  بجای جاده اگه خط کشتیرانی هم از مسجدسلیمان بگذره باز همون دهکده ای است که بود
  مسجدسلیمان همان اندیکای پرجمعیته ، متاسفانه اندیکاهم داره راه مسجدسلیمان رو میره
  بنظر حقر، مشکل مسجدسلیمان مشکل فرهنگیه نه چیز دیگه

 6. جناب علی!
  همین طرز فکر کوتاه بینانه افرادی مثل شما این زمینه رو فراهم میکنه که مسئولان استان و کشور اعتبارات و بودجه مناسب به مسجدسلیمان اختصاص ندهند.

  البته مشکل فرهنگی که گفتید همین فرهنگ غلط جنابعالی و امثال شماست که همواره حرف های مایوس کننده می زنید و جو رو مسموم می کنید و نمی توانید حتی اعتراض کوچکی بکنید.

  شماها ترسوهای بزدل مسجدسلیمانی نیستید و ما مسجدسلیمانیهای واقعی خواستار احقاق حقوق پایمال شده شهرمان هستیم و مسئولان استان و کشور باید پاسخگو باشند که چرا اولین شهر صنعتی خاورمیانه را امروز به ویرانه تبدیل کرده اند؟ مگر مدعی عدالت اسلامی! نیستند؟؟؟
  اینها باید پاسخگو باشند وگرنه ما آبروی اونها رو در دنیا خواهیم برد و به دنیا اعلام می کنیم که اولین شهر نفتی و صنعتی خاورمیانه بعلت وجود تبعیض و بی عدالتی امروز به ویرانه تبدیل شده… دبی و قطر ۶۰ سال بعد از مسجدسلیمان به نفت دست پیدا کردند.

 7. دوستدار توسعه پایدار مسجدسلیمان بزرگ

  سلام دوستان و همشهریان عزیز
  جای بسی سپاسگزاری و تشکر دارد که به این موضوع اهمیت میدهیم ولی مشکل اینجاست که دوستان در انجمن دوستداران و خصوصا جناب پرفسور کرمزاده سالهاست که درجهت شکوفایی منطقه دلسوزی و تلاش وافری نمودند و شاهد آن کلیه طرح ها و پروژه های است که تاکنون در این شهر چه به مرحله اجرا درآمده یا دردست پیگیری مسولین قرارگرفته است یقینا تیم انجمن در سراسر کشور و خارج از کشور یاری رسان آنان هستند و از هیچ کمک فکری دریغ نکرده اند و من خود شاهد برخی از آنان بوده ام در خصوص این پروژه باتوجه به مدارک پیوستی و نیز جدول مندرج که برتری این طرح نسبت به طرح دردست اداره راه و لزوم بازنگری در طرح از مسولین و افراد ذیصلاح بخواهیم مجددا نسبت به بازنگری طرح اقدام و ازهرگونه تشویش اذهان جلوگیری نمایینم فکر نکنم قیاس طرح ها و گزاردن پرونده در یک تیم کارشناسی کار سخنی باشد . همانگونه که نماینده و مدیرکل و فرمانداراسبق هم درمراسم کلنگ زنی طبق صورتجلسه ای بر برسی مجدد طرح تاکید نمودند لازم به ذکر است یقینا هیچ منطقه مسجدسلیمان بر دیگری برتری ندارد چه بسا بردن طرح بطرف دانشگاه شاید یک کار تعمدی بوده باشد چون تا سالالیان سال همین مسیر پل تمبی به اهواز گذر مال رو عشایر کوچ رو بوده و جداول هم نشان دهنده برتری طرح پیشنهادی نسبت به طرح دردست اجرا خواهد بود من نخواستم از لحاظ فنی به این مسئله بپردازم ولی چنانچه عزیزان سوال فنی داشته باشند حقیر برخود واجب دانسته جهت روشنگری پاسخگو خواهم بود .. متشکرم

 8. با درود به آقای مسجدسلیمانی اصیل
  شما در فرمایشاتتون چهار بار به اینجانب توهین کردید( کوتاه بین، مسموم کننده جو، فرنگ غلط و بزدل )
  همشهری عزیز پدربزرگ من در مسجدسلیمان بزرگ شده،پدرم در مسجدسلیمان متولد شده و خودم هم در مسجدسلیمان متولد شدم فکر کنم کفایت کنه برا اینکه مسجدسلیمانی باشم.
  بعد قضاوتی که کردم بعد از ۳۵ سال زندگی تو مسجدسلیمان بوده و همه این دروغ ها وبوق و کرناها و لاف ها و شیرمالوندن مسئولین سر مردم رو دیدم که گفتم زهی خیال باطل در سر نپرورانیم.
  دوست عزیز من ناراحتی کلیه داشتم تو mis دکتر کلیه نبود رفتم اهواز عمل کردم، معاینه فنی ماشینمو رفتم شوشتر گرفتم، بلیط هواپیما رو خواستم mis جابجا کنم نتونستن گفت برو شوشتر وقتی اومدم تهران دفتر هواپیمایی گفت تو دور افتاده ترین روستاههای کشور هم این کار رو انجام میدن تو کجا رفتی که نتونستن؟؟؟!! کلید ماشینم شکست رفتم دزفول گرفتم ، خواستم سونوگرافی داپلر بدم رفتم اهواز ! زن برادرم مشکل زایمان داشت رفت اهواز، دخترم رو خواستم بفرستم کلاس کمانچه گفتن برو دزفول یا اهواز ، تلوزیون خونمون خراب شد گفتن باید ببریش اهواز، وووووو
  بازم بگم یا هنوز دلت خوشه ؟؟؟
  اونم از وضعیت پیمانکارهای دهاتی که اومدم شر رو قرق کردن ، جاده دره اشکفت و پنج بنگله رو دیدی، تو کدوم جنگل اینطوریه؟ بچه بدبخت تو پارک رو دیدی که برقی که پیمانکار به امون خدا انداخته بود چطور کشت؟ پیمانکاری که پارسال تو تمبی گودال کند و ۲ تا بچه توش مردن یادته ؟
  فقط مسجدسلیمان یه چیزش ماشا… خوب و محکمه! هرکی میمیره ۷۰۰ تا ماشین کاروان میشن و رسم غلطی که جدیدن مد شده( حدود۲۰ سال) راه میندازن و جاده ها رو میبندن و شروع میکنن فیلمبرداری و میگن به به مردم بیاین نمایش رو ببینین چقدر شلوغ شده این طایفه ماست!!!!!!!!!!! شده شهر مرده ها و مرده کشون ها

  شاید هم من اشتباه میکنم ، تو منتظر بمون

 9. سلام برادران . کارها با دوستی و مهربانی بهتر انجام میشود.و مثلی هست که میگه کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من/ مشکلات را باید کارشناسان از جمله پروفسور کرم زاده ودکتر حاج محسن رضایی و دکتر جلیلی وفرماندار و بقیه دوستان د لسوز…. شهرمان اقدام به پیگیری و انشاا… برطرف کنند.ووظیفه ما خواستن و مطالبه از ایشان و الوده نکردن فضای انجام کار است. ما همه قلبمان برای شهرمان میتپد. به امید روزهای بهتر.V I V A MIS

 10. آقای علی
  از این دست مواردی که گفتی مطمئنا” برای خیلی از ماها بوجود اومده .
  اما شما یا ما هیچ وقت برای حل اون مشکلات تلاشی کردیم؟
  مثلا” اگه بلیت هواپیماتو درست نکردند و مجبورت کردند که به شهری دیگه ای بری آیا پیگیری و شکایت کردی؟ یا فقط چند تا فحش نثار شهرت کردی و به فکر مهاجرت از شهر افتادی؟؟
  اگه شهرت دکتر کلیه یا زایمان نداشت رفتی یقه نماینده شهرت رو بگیری و ازش بخوای یه دکتر بیاره توی این شهر؟ در حالیکه خودش همه کاره ی کمسیون بهداشت و درمان مجلس بود و خیلی جاها نفوذ داشت؟
  بجای زدن حرف های مایوس کننده و منفی باید حق خودت و شهرت رو که پایمال شده اعلام کنی و به گوش مسئولان مقصر برسونی نه اینکه بگی فایده نداره نمیشه و این ها….
  الان که بعضی جاهای شهر آب ۲۴ ساعته نداره آیا کسی پیدا میشه که اعتراض کنه؟ مگر نه اینکه دو سد بزرگ توی شهر ما وجود داره؟ پس چه توجیهی برای مسئولین هست؟
  الان که میلیاردها تومان درآمد نفت مسجدسلیمان خرج تهران و اصفهان و مشهد میشه آیا هیچوقت اعتراضی کرده ایم که سهم کوچکی از این درآمد شهرمان رو به آباد کردن شهر اختصاص بدهند؟؟
  الان که مسجدسلیمان با ۴۳ درصد بیکاری رتبه اول بیکارترین شهرستان کشور رو درآخرین آمار رسمی داشته هیچ کس حاضره اعتراض کنه و بگه چرا اولین شهر صنعتی خاورمیانه باید این وضعش باشه؟

  بنده معتقدم بجای مایوس شدن و ناامیدی باید اعتراض کرد.
  از قدیم گفتن بچه تا گریه نکنه مادر بهش شیر نمیده .

 11. با درود به همه هم شهریهام
  آره اعتراض کردیم! یادمه بچه بودم ، اگه یادتون باشه زمانی که آقایناصر سهرابی کاندیدای مجلس بود که بعد از دو دوره رای آورد، از همون موقع یادم هست آب مسجدسلیمان حرف اول محافل بود و همه اعتراض میکردند، کارون بزرگترین رودخانه هم از شهر ما رد میشه، چی شد ؟
  هفته ای یکبار هم من نمیتونستم حمام کنم اونم وقتی منبع (تانکی) رو با پمپ با هزارمصیبت پر میکردیم( البته بعد از دعوا با همسایه که میگفت پمپ نزن برا ما آب نمیاد ما هم به اون باج میدادیم و نیم ساعت پمپ رو در اختیارشون میذاشتیم- که اون بیچاره هم حق داشت)
  خوشحال میشدیم تانکی پر شده( بقرآن خنده داره) حالا کی جرات داره بره حموم!!!!!
  به قول خودمون میسلمانیها: او قل داده!! فقط براچای درست کردن خوب بود. بگذریم،
  خدا وکلیلی درست شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ من که ۳۰ سال یاد دارم وضع بدتر شده و بهتر نشده!ببین اگه بخوان کار بکنن اینه که دارن آب کارون رو کیلومترها تونل میزنن ببرن برا اصفهان! فهمیدی عزیزم ، اصفهان! تو هم دلتو خوش کن که هفتصد سال دیگه قراره همه چیز درست بشه،