کد خبر : 819
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ مهر ۱۳۹۲ - ۱۹:۳۳

مراسم رونمایی از آلبوم شهید علیمردان‌خان برگزار شد

مراسم رونمایی از آلبوم شهید علیمردان‌خان برگزار شد

ملودی‌های شیر تمدن بختیاری هوشنگ فرجی مراسم رونمایی از آلبوم موسیقایی شهید علیمردان خان بختیاری که توسط ارکستر سمفونیک ملی ایران و ارکستر فیلارمونیک ارمنستان به رهبری استاد پیمان سلطانی اجرا شده بود، برگزار شد. در این آیین رونمایی که ده‌ها تن از زاگرس‌نشینان ایران شرکت داشتند، دکتر اردشیر صالح‌پور، استاد دانشگاه و پژوهشگر و

ملودی‌های شیر تمدن بختیاری

هوشنگ فرجی

مراسم رونمایی از آلبوم موسیقایی شهید علیمردان خان بختیاری که توسط ارکستر سمفونیک ملی ایران و ارکستر فیلارمونیک ارمنستان به رهبری استاد پیمان سلطانی اجرا شده بود، برگزار شد.
در این آیین رونمایی که ده‌ها تن از زاگرس‌نشینان ایران شرکت داشتند، دکتر اردشیر صالح‌پور، استاد دانشگاه و پژوهشگر و دبیر این مراسم به پدیده شعر و شاعری در آیین‌ها و مناسبت‌های حماسی، شادی و ماتم در ایل بختیاری اشاره کرد و افزود: سرایش شعر در ایل بختیاری یک پدیده جمعی و کهن است که ریشه‌ای کهن در بختیاری دارد و مردم گمنام برای هر پدیده‌ای شعری را می‌سرودند و بعد آن را حفظ می‌کردند و سپس توسط نوازندگان (توشمال) ایل آن را در قالب موسیقی محلی سینه به سینه به دیگران انتقال می‌دادند. وی افزود: آمیختگی شعر و موسیقی تا دم مرگ همراه بختیاری‌هاست و مبارزات شهید علیمردان خان بختیاری که سال‌ها همراه با سردار اسعد بختیاری، بزرگ علوی و فرخی یزدی علیه حکومت خودکامه و استبدادی رضاخان مبارزه می‌کردند، امروز در قالب یک شعر حماسی سینه به سینه از حالت مقامی با همه سختی‌هایی که داشت، تبدیل به ارکستر سمفونیک شده است.
دکتر صالح‌پور در پایان افزود: مطالعه زندگینامه پر از مبارزه شهید علیمردان خان بختیاری، ایل بختیاری را مقاوم‌تر کرده است.
علیمردان خان بختیاری، پسر بی‌بی مریم بختیاری (دختر حسینقلی خان ایلخانی) است؛ شیرزنی که به قول پروفسور گارثویت؛ «فکری مستقل داشت و در تعیین فرهنگ بختیاری، بویژه در جنگ جهانی اول نقشی مهم ایفا نمود» (گارثویت / تاریخ بختیاری) پدر علیمردان خان، علی قلی خان چهارلنگ بود که در جوانی بر اثر توطئه فامیلی وفات یافت و علیمردان خان کودکی خود را نزد دایی‌های خود علیقلی‌خان سردار اسعد و خسروخان سردار ظفر گذراند.
علیمردان خان، مردی آزاده بود و در سال ۱۳۰۷ جمعیتی به نام «هیأت اجتماعیه بختیاری» تشکیل داد و به مبارزه با دولت مستبد رضاخان پرداخت. مقاومت دلیرانه و شجاعانه وی در برابر دژخیم، زندان قصر را به محلی برای نام‌آوری دوباره او تبدیل ساخت. شیرمردی که با مقاومت دلیرانه خود، تحسین بسیاری از رجال معروف زندانی همدورانش را برانگیخت و سرانجام در سپیده دم یکی از روزهای اسفند ۱۳۱۳ این رادمرد ایران‌زمین را جلو جوخه آتش برده و به شهادت رساندند.
نویسنده نامدار هم‌بند او، بزرگ علوی که شاهد ماجرا بوده، می‌نویسد: «علیمردان خان جامه‌ای زیبا بر تن کرده و سر و روی خود را آراسته، با گام‌های بلند و استوار و قامتی رسا، حلاج‌وار بدون این‌که ذره‌ای ترس به دل راه دهد، به قتلگاه نزدیک می‌شد. او رفت تا شهادت مظلومانه دیگری را بر صفحه جنایات رژیم دیکتاتوری رقم زند.»
آورده‌اند هنگامی که از برابر جوخه اعدام می‌گذشت، با جبینی باز و لبانی پرخنده با آن‌ها احوالپرسی کرد. وقتی یکی از دژخیمان می‌خواست چشم‌های او را ببندند، دستمال را کنار زد و گفت بگذار این صحنه را به چشم ببینم، زیرا تاکنون من شیری را دست و پا بسته در مقابل مشتی شغال ندیده‌ام.
علیمردان خان با مرگ خود مردی، دلیری، آزادگی و وطن‌پرستی را همراه با نفرت از دیکتاتوری و استبداد رضاخانی شهادت داد و به قول زنده‌یاد امیری، به موازات هر قطره خونی که از پیکر سردار رشید بختیاری بر روی زمین می‌چکید، هزاران قطره اشک از چشم مشتاقان و علاقه‌مندان او بر گونه‌های رنگ‌پریده‌شان می‌غلتید.

لینک مطلب در روزنامه ایران امروز

http://www.iran-newspaper.com/1392/7/9/Iran/5475/Page/20/Index.htm

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۲
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

کوهیار فرزند ایران چهارشنبه , ۱۷ مهر ۱۳۹۲ - ۹:۰۳

به نظرم وحدت ملی و تمامیت ارضی مهم ترین آرمان باید باشد وگرنه آذری ها از شمال ،عرب ها از جنوب ،بلوچ ها از شرق،کردها از غرب ،هرکدام به فکر آشوب و تکه کردن ایران ، میراث کوروش و داریوش بزرگ ، هستند.
اینها هم یه همچین رجز خوانی هایی دارند متاسفانه ، بنظرم اقدامات رضا خان شایسته تقدیر است نه نکوهش !!

جاوید ایران بزرگ

saloor چهارشنبه , ۱۷ مهر ۱۳۹۲ - ۱۶:۲۱

کجا میشه تهیش کرد?