کد خبر : 5623
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۱

موضع گیری سراسری خوزستان علیه نامه رییس سازمان محیط زیست کشور و انتقال آب از کارون

موضع گیری سراسری خوزستان علیه نامه رییس سازمان محیط زیست کشور و انتقال آب از کارون

در نامه ای خطاب به دکتر روحانی ریاست محترم جمهور که به امضاء نمایندگان خبرگان رهبری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضاء شورای اسلامی کلان شهر اهواز و احزاب و تشکل های مختلف سیاسی استان خوزستان و بیش از ۵۰ نفر از اساتید دانشگاه رسیده است، مخالفت شدید استان خوزستان با موضع دکتر کلانتری رئیس سازمان

در نامه ای خطاب به دکتر روحانی ریاست محترم جمهور که به امضاء نمایندگان خبرگان رهبری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضاء شورای اسلامی کلان شهر اهواز و احزاب و تشکل های مختلف سیاسی استان خوزستان و بیش از ۵۰ نفر از اساتید دانشگاه رسیده است، مخالفت شدید استان خوزستان با موضع دکتر کلانتری رئیس سازمان محیط زیست کشور در خصوص مجوز انتقال آب از سرشاخه های رودخانه کارون اعلام شده است.

بسمه تعالی
محضر حجت الاسلام والمسلمین اقای دکترروحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام

احتراماً همان گونه که استحضار دارید کشور از لحاظ منابع آب در شرایط بحرانی بسر می برد. با این حال، با کمال تاسف تصمیماتی که برای رفع مشکل کمبود آب اتخاذ شده اند خود در حال تبدیل شدن به مشکلی بزرگتر شده است و آن ایجاد اختلاف و درگیری میان مردم مناطق درگیر کمبود آب است. بر این اساس تصمیم گیری و برنامه ریزی در خصوص این موضوع باید با توجه دقیق به جوانب علمی، اجتماعی و سیاسی امر صورت گیرد.

جناب آقای دکتر روحانی! اکنون آحاد جامعه نسبت به ابعاد خسارت های عظیم زیست محیطی سیاست گذاری های نادرست مدیران در حوزه آب آگاه هستند. مردم می دانند که زیاده روی در مصرف آبهای شیرین قابل استحصال نهایتاً به خشک شدن دریاچه ارومیه و تالاب هورالعظیم و بسیاری دیگر از منابع آبهای جاری و تالابی کشور منجر خواهد شد. رفتار ناسنجیده با طبیعت منجر به خسارت های عظیمی خواهد شد که حتی صرف هزینه های سنگین نیز نتواند صدمات وارده را جبران نماید.

جناب آقای دکتر روحانی! قطعاً مطلعید که مردم استان خوزستان سال هاست آثار سوء مدیریت منابع آب جاری در استان را با خشک شدن تالاب ها و شور شدن آب شرب شهرها و روستاها و خشک شدن نخیلات و استشمام گرد و غبار لمس کرده اند و از ابتدای استقرار دولت جنابعالی با وعده های داده شده و هزینه های انجام شده، چشم امید به حل این مشکلات را داشته و دارند.

ریاست محترم جمهور! انتقال آب بین حوضه ای آب از سرشاخه های کارون و دز که در طول سالیان گذشته بارها صورت گرفته و تا کنون سالیانه ۱/۳ میلیارد متر مکعب از آب کارون و دز را به نقاط مختلف کشور منتقل می نماید، از این به بعد، براساس آمار و اطلاعات متقن و مشاهدات روزمره مردم خوزستان و نظر کارشناسان، قابل تحمل نیست. تجویز و پیگیری و توجیه انتقال های جدید به هیچوجه کارشناسانه و منطقی نیست. اصرار بر ادامه روندهایی که به نابودنی محیط زیست و زندگی و معیشت مردم خوزستان و حتی چهار محال و بختیاری می انجامد در سال های اخیر سبب بروز مشکلات اجتماعی بین استان های هم جوار گشته است.

در چنین شرایط بغرنجی نامه آبان ماه جناب آقای دکتر کلانتری ریاست محترم سازمان حفاظت محیط زیست کشور در خصوص اعلام وجود آب مازاد در حوضه کارون و تجویز انتقال بین حوضه ای در رسانه ها منتشر گردید. فارغ از هدف اصلی نامه که جای بحث و بررسی دارد از اینکه برای اولین بار مبانی توجیه انتقال آب در آن ذکر شده فرصتی را ایجاد نمود تا اساتید و کارشناسان فن و مسئولین مرتبط با موضوع بتوانند نقدهای خود را بر بند بند نامه آقای دکتر کلانتری بشرح نامه پیوست (که اساتید دانشگاه های استان نوشته اند) وارد نمایند.

ملاحظه نقدهای وارده و در نظر گرفتن وضعیت فعلی کارون و مقایسه مقدار صرفه جویی در سال با ۲/۵ میلیارد مترمکعب نیازهای معطل مانده در حوضه کارون همه دلالت بر نبود آب مازاد و صحیح نبودن توجیهات انتقال آب از سرشاخه های کارون و دز و بحرانی بودن وضعیت رودخانه کارون بزرگ را دارند. عدم توجه به مشکلات این حوضه پی آمدهای نامطلوب اختلال جدی در اجرای طرح ۵۵۰ هزارهکتاری،‌ هجرت روستاییان به مناطق حاشیه نشین شهرها، خشک شدن تالابها، گسترش کانون های ریزگرد، و ایجاد نارضایتی های گسترده مردمی را در پی خواهد داشت.

از طرف دیگر باید توجه داشت که در تمام نقاط کشور آب به اندازه شرب و بهداشت وجود دارد و آنچه منتقل می گردد عملاً در اختیار کشاورزی و صنعت قرار خواهد گرفت. و در حالی که به گفته مسئولین ذیربط قیمت تمام شده هر متر مکعب آب انتقالی (با احتساب منافع از دست رفتن تولید انرژی برقآبی به ازاء هر مترمکعب آب انتقالی) بدون احتساب منافع از دست رفته در مناطق مبداء، حداقل ۱۰۰۰۰ ریال خواهد بود، درآمد دولت از محل فروش هر مترمکعب آب در بخش کشاورزی حداکثر ۲۰۰ ریال و در بخش صنعت ۴۰۰۰ ریال است. لذا از نظر اقتصادی نیز کشور متحمل ضرر و زیان فراوان خواهد گردید.

بر این اساس از جنابعالی استدعا داریم ضمن توجه به مفاد نامه پیوست و در نظر گرفتن مشکلات رودخانه کارون و حساسیت های اجتماعی موجود دستور اکید فرمایید تا پروژه های انتقال آب از سرشاخه های کارون و دز متوقف و این پرونده برای همیشه بسته شود.

و من الله التوفیق

لازم بذکر است این نامه را نمایندگان استان خوزستان در مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی و همچنین اعضای شورای شهر کلان شهر اهواز امضاء و به دفتر رییس جمهور ارسال کرده اند .

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.