کد خبر : 357
تاریخ انتشار : چهارشنبه 12 ژوئن 2013 - 14:10

آسیب شناسی انتخابات شوراها از نظر دکتر ولی الله شجاع پوریان

آسیب شناسی انتخابات شوراها از نظر دکتر ولی الله شجاع پوریان

فرشید خدادادیان دکتر ولی الله شجاع پوریان، نایب رییس اول کمیسیون فرهنگی ششمین دوره مجلس شورای اسلامی و عضو کمیته تحقیق و تفحص از وزارت نفت در هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی از فعالان زاگرس تباری است که به خاطر داشتن دیدگاه های ویژه و طرح مسائل مختلف همواره مورد توجه خبرگزاری ها و خبرنگاران

Print Friendly, PDF & Email

فرشید خدادادیان
دکتر ولی الله شجاع پوریان، نایب رییس اول کمیسیون فرهنگی ششمین دوره مجلس شورای اسلامی و عضو کمیته تحقیق و تفحص از وزارت نفت در هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی از فعالان زاگرس تباری است که به خاطر داشتن دیدگاه های ویژه و طرح مسائل مختلف همواره مورد توجه خبرگزاری ها و خبرنگاران رسانه های گروهی قرار می گرفت.
دکتر شجاع پوریان،هم اکنون برای انتخابات شورای اسلامی شهر تهران نامزد شده اند و با کد انتخاباتی۵۱۶۵ در لیست اصلاح طلبان و چندین لیست دیگر حضور دارند.بدون شک انتخاب این کاندیدای متخصص،افتخاری برای جامعه زاگرس تبار مقیم پایتخت خواهد بود.
ایشان،در مقاله یی که پیشتر در مطبوعات منتشر شد،به اهمیت جایگاه شورا در تجلی مردم سالاری می پردازد و با نگاهی کارشناسانه هشدارهایی را در زمینه تضعیف اقبال عمومی به شرکت در انتخابات به عنوان ویترین مردم سالاری از سوی دولتمردان مطرح می سازد. «رویکرد انفعال، سکوت و بی اعتنایی دولتمردان در قبال چهارمین انتخابات شوراهای اسلامی ناشی از نگاه مقطعی و به دور از منافع ملی است. گرچه ممکن است آنان در هیاهوی سیاسی موجود در غبار برخاسته از امیال و منافع گروهی به پیامدهای منفی این رویکرد واقف نباشند.»
در ادامه دکتر شجاع پوریان بیان می کند که این رویکرد در درازمدت کشور و نظام را دست کم با دو آسیب جدی روبه رو خواهد کرد و آسیب نخست را این گونه شرح می دهد:می دانیم پس از پیروزی انقلاب حضور مردم به عنوان سرمایه اصلی انقلاب با تاکید بر نماد آزادی و مردم سالاری در کشور و افزون بر آن نمایش امنیت و اقتدار ملی در انظار جهانیان بود به گونه یی که جمهوری اسلامی دائما به این حضور در انتخابات مباهات می کرد و از آن به عنوان منبع مشروعیت و مقبولیت و نیز پشتوانه مهم نظام یاد می کرد.از این رو در هر انتخاباتی همه جناح های سیاسی کشور فارغ از نتیجه مردم را به حضور فراگیر ترغیب و تشویق می کردند.رویکرد کنونی دولتمردان که توام با موضع سکوت و انفعال و بی تحرکی است با روند انتخابات های گذشته انقلاب متفاوت است.این رویکرد علاوه بر زیر سوال بردن آن همه شور و نشاط و روند مثبت گذشته،حضور اجتماعی و سیاسی مردم در ادوار آینده را نیز با چالش مواجه می سازد و این یک خطای استراتژیک است.
دکتر شجاع پوریان از منظری دیگر نیز کم اقبالی مردم به شرکت در انتخابات را بررسی می کند که دغدغه یی بسیار مهم تر و دلیلی بسیار تاثیرگذارتر را نسبت به عملکرد مقطعی دولتمردان مطرح می کند.با تحلیل عمیق و دقیق عملکرد شوراها، ریشه کم توجهی مردم به این انتخابات نیز مستقیما با منش، رویه و عملکرد جناح اقتدارگرا رابطه دارد. زیرا مردمی که شاهدند منتخبان آنها در سطح کلان و ملی در جایگاه مجلس شورای اسلامی از تحقق خواسته ها و انجام مطالبات مشروع و قانونی موکلان خود بازداشته می شوند، چگونه دل خوش دارند که اعضای شوراهای محلی بتوانند به وعده های خود وفادار بوده و عمل کنند؟ وقتی منزلت و اقتدار مجلس ملی به صورت بی سابقه یی تحلیل و کاهش یافته است، چگونه می توان به اقتدار جایگاه مجالس محلی دلخوش کرد؟ و ده ها سوال دیگر که مردم در فضای کلاف گونه و مبهم سیاسی کنونی کشور پاسخ آن را نیافته اند و ممکن است به این باور رسیده باشند که بر حضورشان در انتخابات آثار عینی و مشهودی مترتب نیست.
بی گمان نتیجه قهری چنین باوری، انفعال و دلسردی بیشتر آنان بوده و پیامد آن، بی رونقی فصل انتخابات خواهد بود.»
ایشان نتیجه چنین انفعالی را فاصله گرفتن گروه عظیمی از مردم و دلسرد شدن آنان از دستیابی به مطالباتشان می داند چرا که دسته یی از سیاسیون، اساس حقوق آنها را به رسمیت نمی شناسند و گروهی دیگر که به حق مردم معترفند عملااز انجام برنامه ها و ایده های اصلاحی خود بازمانده اند. این یادگار جنگ، آسیب دیگر را این گونه بیان می کند: «دومین لطمه و زیانی که از رویکرد کنونی در قبال شوراهای اسلامی متوجه کشور شده است، آسیب و جفایی است که به اصل «جایگاه شوراها» وارد شده و از طریق خرد انگاشتن مشارکت مردم و به رسمیت نشناختن نقش آنها در فرآیند مدیریتی کشور است.

Print Friendly, PDF & Email

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.