چهارشنبه ۲۸ آذر ۹۷ - December 19, 2018

کدخبر : 2923
چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۳ - ۱۲:۲۳

چاه خشکیده

پس از کشف نفت در مسجدســـــلیمان و حضور انگلیسی‌ها در این شهر شاهد ورود رشته‌های مختلف ورزشی به مسجدسلیمان بودیم.
فوتبال یکی از آن رشته‌های محبوب بود که پس از اکتشاف نفت در شهر مسجدسلیمان، از جایگاه ویژه‌ای در این شهر برخوردار شد. تا پیش از انقلاب تیم‌هایی همچون تاج (استقلال)، شاهین، دارایی و پاس در مسجدسلیمان وجود داشت. در این سال‌ها تیم تاج مسجدسلیمان اولین تیم شهرستانی ایران بود که موفق شد در سال ۱۳۵۱ تیم پرسپولیس تهران را شکست دهد. پس از انقلاب، فوتبال مسجدسلیمان در سال ۱۳۶۷ در مسابقات جام فلق ویژه تیم‌های منتخب شهرهای مختلف کشور حضور یافت و به مقام قهرمانی کشور رسید. پس از انقلاب رقابت تیم‌های دارایی، نفت، استقلال، پرسپولیس، شاهین، قدس، آزادگان و… در دهه ۶۰ مشتاقان زیادی را به استادیوم این شهر می‌کشاند. بعد از سال‌ها افول در نهایت تنور فوتبال در این شهر بار دیگر از اواخر دهه ۸۰ داغ شد. در طول سال‌های گذشته مسجدسلیمانی‌ها همواره تا یک‌قدمی صعود به لیگ ‌برتر قرار می‌گرفتند اما کم‌تجربگی آنها را ناکام می‌گذاشت تا اینکه بهروز مکوندی به عنوان یکی از مربیان بومی، جوان و خوش‌فکر مسجدسلیمان کاری کرد کارستان تا با صعود به لیگ ‌برتر فوتبال‌دوستان این شهر یکی، دو روزی به شادی و پایکوبی بپردازند؛ طرفدارانی که در شهر بی‌امکانات مسجد سلیمان تنها دلخوشی‌شان به همین نفت بود و حالا می‌توانستند برای اولین بار در میان بزرگان فوتبال ایران نامی برای خود دست و پا کنند. البته مدیران باشگاه زحمات مکوندی را با کنار گذاشتن او از تیم جبران کردند! تا نفت در شرایطی نامناسب فصل را آغاز کند اما چند ناکامی و قعرنشینی در جدول بار دیگر باعث شد تا باشگاه دست کمک به سوی مکوندی دراز کند تا با بازگشت این مربی جوان تیم با شوک مثبتی روبه‌رو شود.

نقطه ضعف
مشکلات مالی
با وجود اینکه مسجدسلیمانی‌ها چاه‌های نفت زیادی در دل زمین‌هایشان دارند اما در اولین صعود به لیگ ‌برتر با مشکلات عدیده مالی دست‌ و پنجه نرم می‌کنند و همین مشکلات به نقطه ضعف بزرگ باشگاهی تبدیل شده که هدفش بزرگی در سطح اول فوتبال ایران بود. مدیران نفت به خاطر همین کمبودها نتوانستند بازیکنان خوبی جذب کنند تا تیم توان مقابله با رقبای تا بن دندان مسلح را نداشته باشد.

نقطه قوت
بازگرداندن مکوندی
کنار گذاشتن این مربی محبوب و بومی از نفت از همان ابتدا تصمیمی اشتباه بود که زمینه قعرنشینی را برای مسجدسلیمانی‌ها به ارمغان آورد. با تغییرات ایجاد شده در کادر مدیریتی زمینه بازگرداندن بهروز مکوندی هم فراهم شد تا این اتفاق به نقطه قوت نفت در ادامه رقابت‌ها تبدیل شود. شوکی مثبت که خیلی زود تأثیرش را در روند حرکتی نفت گذاشت و باعث شد آنها یک پله در جدول صعود کرده و آخر نباشند.

شاخصه بارز
طرفداران خونگرم
اولین حضور در لیگ ‌برتر باعث شد تا طرفداران خونگرم مسجدسلیمانی به بزرگترین آرزوی سال‌های گذشته خود برسند، به همین خاطر در روزهایی که طرفداران تیم‌های بزرگ از حضور در ورزشگاه‌ها قهر کرده بودند، این مسجدسلیمانی‌ها بودند که تحت هر شرایطی خود را به ورزشگاه غیراستاندارد و کوچک شهرشان می‌رساندند تا با حمایت همه‌جانبه از نفت راه را برای موفقیت تیم هموار کنند.

بهترین خرید
کارلوس دوس‌سانتوس
مهاجم برزیلی برای برطرف شدن نقاط ضعف نفت در گلزنی جذب شد و با حضورش در ترکیب تیم توانست تأثیر مثبتی در خروج مسجدسلیمانی‌ها از شرایط بحرانی ایفا کند. دوس‌سانتوس از هفته نهم که وارد ترکیب نفت شد، علاوه بر دو گل ۳ امتیازی که به ثمر رساند، ۳ بار هم پاس گل داد تا نشان بدهد از چه توانایی‌هایی برخوردار است.

بدترین خرید
میلاد سلیمان فلاح
این بازیکن از صبای قم خریداری شد، به این امید که بتواند در بازگشت دوباره به فوتبال خوزستان گره از مشکلات تهاجمی نفت باز کند اما سلیمان‌فلاح نه تنها هیچ جایگاه ثابتی در ترکیب پیدا نکرد بلکه در طول نیم‌فصل گلی هم به ثمر نرساند تا لقب بدترین خرید مسجدسلیمانی‌ها را به خود اختصاص دهد. نکته جالب اینکه با این آمار ناامید‌کننده، سلیمان‌فلاح سر از استقلال درآورد!

کارت‌ها
۳۱ کارت
نفت مسجدسلیمان از جمله تیم‌هایی بود که کارت زیاد گرفت.
کارت زرد
۱۵ بازیکن در ۱۷ جدال روی هم ۲۷ اخطار گرفتند.
۴ اخطار: محمود تیغ‌نورد
۳ اخطار: سعید سالار‌زاده و میلاد جعفری
۲ اخطار: فرزاد محمدی، درویشی، رضا محمدی، حامد محمودی و حسین مالکی
یک اخطار: کیانی‌فر، بوحمدان، شیخی‌سلیمانی، حدادی، احسان عبدی، چراغی و سلیمان فلاح
کارت قرمز
نفت مسجدسلیمان با ۴ اخراجی از رکورد‌داران فصل بود…
حسین مالکی هفته پنجم برابر گسترش، حامد محمودی هفته ششم برابر تراکتور‌سازی، جلال عبدی هفته چهاردهم برابر سپاهان و بالاخره رضا حیدری هفته پانزدهم مقابل ملوان اخراج شدند.

گلسازان
دوس سانتوس، خرید خوب
۱۱ گل نفت را ۷ نفر ساختند. ۶ بازیکن نفت به علاوه محسن بنگر که برای این حریف گلسازی کرد…
۳ گل: میلاد زنید‌پور و کارلوس دوس‌سانتوس
یک گل: محمود تیغ‌نورد، میلاد جعفری، رضا درویشی و حسین مالکی
محسن بنگر در جدال هفته هشتم برای نفت مسجدسلیمان گل ساخت.
هیچ بازیکنی از نفت برای رقبا گلسازی نکرد.
تنها پنالتی منجر به‌ گل نفت را دوس سانتوس گرفت.
کارلوس دوس سانتوس که از هفته نهم به نفت پیوست، با زدن ۲ گل و ساختن ۳ گل مؤثر‌ترین مهره این تیم بود و یک خرید اید‌ه‌آل.

گلزنان
بدون آقای گل
نفت در این فصل ۱۱ گل در ۱۷ دیدار زد که این گل‌ها را ۸ بازیکن به ثمر رساندند. نفت آقای گل هم نداشت.
۲ گل: دوس‌ سانتوس، حسین مالکی و فرزاد محمدی
یک گل: حامد محمودی، کیامرث چراغی، سعید سالار‌زاده، میلاد جعفری و میلاد سلیمان فلاح
IMG_8795
IMG_87451

IMG_87381
هیچ کدام از بازیکنان نفت مسجدسلیمان دروازه خودی را به اشتباه باز نکردند.
هیچ بازیکنی به سود نفت مسجدسلیمان گل به خودی نزد.
تنها پنالتی منجر به گل نفت را حسین مالکی به ثمر رساند.
جدول دقایق گل
ضعف دفاع در ۱۵ دقیقه آخر
نفت مسجدسلیمان ۱۱ گل زد و ۲۳ گل خورد…
نیمه اول
نفت در نیمه اول دیدار‌هایش فقط ۴ گل زده و در مقابل ۹ گل خورده است. در نیمه دوم بازی‌ها ۷ گل زده و ۱۴ گل دریافت کرده است.
نفت در ۱۵ دقیقه دوم بازی‌هایش اصلاً گل نزده است. آنها در یک‌‌ششم سوم، چهارم و ششم با زدن ۳ گل بهترین عملکرد را در خط حمله داشته‌اند.
بد‌ترین وضعیت در دفاع را نفت در یک‌‌ششم آخر بازی‌ها دارد؛ ۹ گل در ۱۵ دقیقه آخر بازی‌ها…
بهترین و بد‌ترین نتیجه
موفقیت با بازگشت مکوندی
نفت در این فصل تا هفته دهم برد نداشت. با بازگشت مکوندی اولین بازی برابر فولاد را برد و…
بهترین برد نفت در این فصل – اولین تجربه در لیگ ‌برتر – پیروزی
۳ – ۲ مقابل ملوان بود. نفت هفته یازدهم یک – ۲ فولاد را برد و سپس هفته پانزدهم (پنج‌شنبه ۲۹ آبان) در حالی که در دقیقه ۸ دروازه‌بانش اخراج شد، ۱۰ نفره و در جدالی دراماتیک ملوان را با گل دقیقه ۲+۹۰ برد.
IMG_7952
نفت این فصل ۷ بازی را باخت و شکست خانگی (صفر – ۳) در هفته دوم برابر پدیده بدترین باخت این تیم بود؛ نتیجه‌ای که در هفته ششم در تبریز مقابل تراکتور‌سازی هم تکرار شد.
رکوردداران حضور
زنیدپور رکورد‌دار حضور
نفت مسجدسلیمان در اولین تجربه حضور در لیگ ‌برتر، فصل را با مجید باقری‌نیا شروع کرد. او پس از هفته دهم رفت تا دوباره از هفته یازدهم «بهروز مکوندی» که نفت را به لیگ ‌‌برتر آورده بود، سکاندار این تیم شود.
این دو مربی در مجموع از ۲۵ نفر در ۱۷ دیدار این فصل استفاده کردند. در این میان «میلاد زنید‌پور» تنها کسی بود که در هر ۱۷ بازی حضور داشت. او با ۱۴۱۵ دقیقه حضور در میدان رکورد‌دار بود و در مقابل «احسان الوان‌زاده» با ۲۷ دقیقه حضور در زمین کمترین بازی را کرد.
IMG_8560

print

نظرات بسته شده است.