کد خبر : 1830
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۳:۳۰

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مسجدسلیمان خبر داد : همایش نکوداشت « بانوی ایل » برگزار می شود

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مسجدسلیمان خبر داد :  همایش نکوداشت « بانوی ایل » برگزار می شود

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مسجدسلیمان از برگزاری همایش نکوداشت  « بانوی ایل » خبر داد . بیژن حسینی هدف از برگزاری این همایش را تجلیل از مقام شامخ زن خصوصاً مادران خانواده معظم شاهد عنوان کرد . دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان مسجدسلیمان افزود : این همایش ساعت ۳۰/۲۰ فردا ، چهارشنبه ۱۰

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مسجدسلیمان از برگزاری همایش نکوداشت  « بانوی ایل » خبر داد .

بیژن حسینی هدف از برگزاری این همایش را تجلیل از مقام شامخ زن خصوصاً مادران خانواده معظم شاهد عنوان کرد .

دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان مسجدسلیمان افزود : این همایش ساعت ۳۰/۲۰ فردا ، چهارشنبه ۱۰ اردی بهشت در سالن ورزشی سرپوشیده شهید بهنام محمدی واقع در منطقه نمره چهل برگزار می شود .

وی برگزاری این همایش را در اجرای تأکیدات مقام معظم رهبری و اجرای فرموده معظم له که فرموده اند« تجلیل از اشخاصی مثل علیمردان خان و مادر او ( بی بی مریم ) که با استبداد رضاخان و سلسله پهلوی مبارزه کرده اند کار شایسته ایست » عنوان کرد .

وی درخصوص شخصیت « بی بی مریم بختیاری » گفت : وی دختر حسین قلی خان ایلخان بختیاری بود که بواسطه خودباوری و روحیه ی دلاوری و وطن پرستی که داشته در برهه ای از زمان که قوای بختیاری برای فتح تهران عازم می شود برای تهییج سپاهیان و جنگاوران سخنرانی می کند تا آنان با روحیه ی بیشتری عازم میدان نبرد شوند .

استاد بیژن حسینی به نقش این بانوی بزرگ ایل بختیاری در مبارزه با قوای بیگانگان اشاره کرد و گفت : در دوره جنگ جهانی اول که کشور به اشغال قوای بیگانه درآمد این بانوی دلاور تفنگ بر دست گرفت و فرماندهی قیام و نبرد قشون بختیاری را علیه قوای متجاوز عهده دار شد .

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مسجدسلیمان ادامه داد : این بزرگ بانوی ایل بختیاری که در خانواده ای مذهبی  در مکتب فاطمی و علوی پرورش یافت ، تفنگ را به دست پسرش « سردار علی مردان خان بختیاری » داد و او را برای مبارزه با استبداد ، استعمار و اختناق رضاشاهی روانه ی میدان نبرد و قیام کرد و آنچنان او را در این راه تشویق کرد که عاقبت این سردار رشید ایل بختیاری توسط حکومت مستبد پهلوی دستگیر و به شهادت رسید .

بیژن حسینی همچنین به حمایت بی بی مریم بختیاری از ایرانیان آزاده و مبارز اشاره می کند و

می گوید : خانه ی این بانوی مبارز طی سالها مأمن و پناهگاه مبارزین بزرگی همچون دکتر محمد مصدق و وحید دستگردی و دیگر مبارزین و وطن پرستان بود .

وی در خصوص تجلیل نام آوران کشوری از این بانوی بزرگ می گوید : دکتر محمد مصدق تا پایان عمرش از بزرگواری و شجاعت بی بی مریم به نیکی یادکرده و استاد حسین باستانی پاریزی در مقدمه ای بر کتاب دیوان شعر پژمان بختیاری می نویسد (( درهمین کوهستان زنی می زیسته که برابر صد مرد در تاریخ معاصر ما دخیل بوده است ، مقصودم بی بی مریم بختیاری است )) .

دبیر شورای فرهنگ عمومی مسجدسلیمان افزود : وحید دستگردی ازمبارزین علیه حکومت رضاخان پهلوی نیز طی قطعه شعری در وصف بی بی مریم می گوید :

شدم من نیز از اصفاهان فراری / به سوی کوه و دشت بختیاری

هزار آواره ای دیدم یار و اغیار/ پناهنده شد زغیار بر یار

نهاده مام گیتی مریمش نام / مسیحا کرده زو زُهد و خِرَد وام

مهین بانوی ملک کامکاری / چراغ افتخار بختیاری

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.